Skip to content

Karta vodiča

Karta vodiča sa podáva už len digitálne za prítomnosti žiadateľa bez nutnosti priniesť fotografiu. Pozrime sa, čo ďalej.

Karta vodiča - už len digitálne

Karta vodiča sa od roku 2022 podáva už len digitálne. Odpadla povinnosť platby za vyhotovenie fotiek, aj platba poštovej poukážky na pošte. Čo to znamená? Žiadne preháňanie vodiča na 3 rozličné miesta! Super, nie? Ak si v doprave nový, určite si prečítaj TENTO článok a kartách do tachografov, pre majiteľov dopravných podnikov a manažérov zas odporúčame článok o zodpovednosti podniku. Zmeny nastali pri žiadosti na kartu vodiča pre cudzinca. Viac sa o týchto náležitostiach dozvieš TU.

Ako to prebieha?

Na podanie žiadosti je potrebná fyzická prítomnosť vodiča. Fotky sa robia na mieste, je potreba vyhotovenia digitálneho podpisu na tablete a je nutné skontrolovať správnosť zapísaných údajov. Po odfotografovaní vodiča podpisuje žiadosť digitálnym podpisom na tablete, čím nám potvrdí správnosť zapísaných údajov. Po kontrole údajov je potrebné byť vlastníkom e-mailovej adresy. Na túto adresu príde zálohová faktúra na sumu 54,20€, ktorú je nutné zaplatiť bankovým prevodom najneskôr do 2 dní (inak je žiadosť zamietnutá). Táto platba putuje výrobcom, ktorí stoja za systémom kariet vodičov. Následne je potrebné zaplatiť poplatok na mieste v sume od 8 – 20€ v závislosti od strediska (kartou alebo v hotovosti), čo je poplatok za spracovanie žiadosti (nie jej vyhotovenie).

Čo potrebujem - v skratke

  1. Fyzická prítomnosť žiadateľa – fotka a digitálny podpis sa vyhotovuje na mieste
  2. Znalosť, či si kartu hradím sám alebo mi ju hradí firma – Tento údaj je povinný z pohľadu účtovníctva. Ak sa po podaní karty rozhodnete inak, nie je možné tento proces zmeniť
  3. Mať trvalú alebo prechodnú adresu domova a byť doma – Karta príde na zvolenú adresu do vlastných rúk. Ak viete, že nebudete doma, splnomocnite osobu, ktorá v čase dodania karty bude na adrese
  4. Byť vlastníkom e-mailovej adresy – na e-mail príde žiadosť o úhradu karty vodiča bankovým prevodom. Túto platbu nie je možné zrealizovať inak, pretože to je platba firme, ktorá je zodpovedná za výrobu kariet. V krajnom prípade môžete použiť e-mail syna, dcéry alebo firmy. Na e-mailovú adresu môžu chodiť aj iné upozornenia (napr. expirácia karty)
  5. Financie na zaplatenie poplatku za spracovanie karty – Tento poplatok si účtujú overovacie strediská a preto je možné platiť hotovosťou alebo kartou na mieste

Často kladené otázky

Prečo mi musí prísť platba na e-mail

Je to automatizovaný systém od spoločnosti Alanata, ktorá stojí za systémom a výrobou kariet do tachografov. Táto platba je poplatkom spoločnosti a nie je možné ju uhradiť u nás v hotovosti alebo bankomatovou kartou.

Neviem, čo to je e-mail. Čo teraz?

Pred tým, ako prídeš za nami, opýtaj sa dcéry, syna alebo firmy, či môžeš uviesť ich e-mailovú adresu. K tejto adrese však musíš mať rýchly prístup.

Stále len poplatky. Za čo je ten druhý?

Druhý poplatok je poplatok za spracovanie tvojej karty. Spracovanie karty vyžaduje čas, zručnosť a zodpovednosť, ktorá plynie z podávania kariet. Tento poplatok je priamy poplatok strediska, u ktorého sa karta podáva.

Týmto článokom pokračovali vodiči pred tebou

Používanie kariet vodičov a krúžkov

Ľudia pred tebou tiež čítali