Skip to content
stahovanie_karty_vodicaArtboard 1 copy 20

Tachografová karta a jej typy

Typy kariet do tachografu

tachograficka karta - vodič

Tachografová karta vodiča

Tachografová karta vodiča je povinná pre vodičov vozidiel nad 3,5t (alebo do 3,5 s prívesným vozíkom s celkovou hmotnosťou nad 3,5t) s vybaveným digitálnym tachografom (povinnosť digitálneho tachografu s prvou evidenciou po 1.6.2006). Cena karty vodiča do tachografu je 55€+ poplatok na odbernom mieste (poplatok na odbernom mieste sa líší). Platnosť tachogafovej karty je 5 rokov a jej obnovu je možné požiadať najskôr 2 mesiace pred jej exspiráciou. Vybavenie karty vodiča trvá približne 1 mesiac. Na vybavenie karty vodiča je nutné sa dostaviť osobne na odberné miesto s fotkou o veľkosti 3,5 x 4,5mm s platným vodičským oprávnením na vedenie vozidla danej kategórie. Aká je kompletná cena sa dozviete TU (klikni na TU)

Tachografove karty - Podniková karta

Tachografová karta Podniku

Tachografová karta podniku je nutná pre registráciu firmy do digitálneho tachografu (nového vozidla alebo kúpenie jazdeného vozidla do flotily firmy) pre následne povinné sťahovanie dáť z tachografu za pomoci hardwaru a softwaru. Platnosť podnikovej karty je 10 rokov a na jej vydanie je nutné osobne navštíviť odberné miesto (konateľ / viac konateľov ak nemôžu konať samostatne).

Tachografove karty - servisná karta

Dielenské karty

Serivsná karta vodiča je potrebná na kalibráciu / overenie a diagnostiku tachografu. Táto karta je chránená heslom a nie je možné na ňu jazdiť. Pri náleze karty je nutné ju odovzdať príslušnému stredisku.

tachografove karty - karta kontrolóra

Kontrolnou kartou disponujú kontrolné inštitúcie danej krajiny. Karta slúži na analýzu tachografu pri kontrolach firmy alebo pri kontrolach vodičov v cestnej premávke

Tachografová karta

Povinnosti držiteľa

Držitel tachografovej karty je povinný ku sťahovaniu tachografovej karty každých 30 dní s následnou archiváciou dát. Sťahovanie kariet je možné prenechať na spoločnosť Mototach alebo si  túto povinost prebrať do vlastnej réžie za pomocou softwaru a hardwaru na vyhodnocovanie a následnú archiváciu dát. Tieto údaje si môže vypýtať prípadná kontrola alebo inštitúcia pri zavinení priestupkov zo strany firmy či držiteľa,

Držitel tachografovej karty je povinný ohlásiť pripadnú straty karty a postarať sa o jej zablokovanie za pomoci diskrétneho údaju, ktorý mu bol dodaný doporučene spolu s kartou. Pri strate diskrétneho údaju je možné ho vyžiadať vo firme Mototach za procesný poplatok.

Držitelovi karty nie je povolené vlastniť viac ako jednu kartu. Na duplicitné vydávanie kariet dohliada príslušný systém a inštitúcie.

Podnikovú kartu vodiču je povinný vlastniť firma vlastiance vozidla nad 3,5t (alebo do 3,5t s prívesným vozíkom spolu prevyšujúc 3,5t). Podniková karta (firma) musí byť vložena do tachografu po kúpe vozidla, kedy prebehne zápis firmy do tachografu. Za pomoci podnikovej karty prebieha zo zákona poviné sťahovanie údajov v lehote každých 90 dní

Ľudia pred tebou pokračovali na tento článok

Zodpovednosť podniku

Pošli nám email alebo sa s nami skontaktuj cez soc. siete

Na soc. siete dávame pravidelné tipy, rady a nájdem tam dokonca aj fotku svojho kamióna či kamión tvojho kolegu