Skip to content

Krajina výjazdu a príjazdu

Krajina výjazdu a príjazdu a 20€ pokuta za každé nezadanie.

Krajina výjazdu a príjazdu - Nariadenie 165/2014

Zadávať krajina výjazdu a príjazdu nie je žiadna novinka. Nariadenie 165/2014 v článku 34, odsek 7 striktne ukladá, že vodič je povinný pre začiatku pracovnej zmeny zadať krajinu výjazdu a na konci krajinu príjazdu.

Krajina výjazdu a príjazdu a začiatok zmeny

Za začiatok zmeny sa považujú jazda alebo Iná práca (kladivká). To znamená, že vloženie karty nie je začiatok zmeny. Je preto zbytočné, aby vodič zadával krajinu výjazdu ak na tachografe je znak odpočinok (posteľ). Ako teda správne zadať krajinu výjazdu? Vložiť kartu do tachografu a zadať dodatok(ak treba). Potom prepnúť tachograf na Inú prácu (kladivká) , vojsť do menu tachografu a zadať krajinu výjazdu. Avšak pozor, po zadaní krajiny výjazdu sa musí do 15 minút začať jazda. Inak je krajina výjazdu neplatná. Tak isto upozorňujeme, že ak sa zadá krajina výjazdu (na tachografe je znak kladivká), nesmie sa prepnúť na znak Odpočinok (posteľ).
Podobne to platí aj vtedy ak vodič mal odpočinok vo vozidle a karta bola vložená cez noc v tachografe. Po skončení odpočinku, ak vodič chce začať jazdiť (teda začať svoju pracovnú zmenu), najprv prepnúť tachograf na Inú prácu, zadať krajinu výjazdu a až potom začať jazdu (do 15 minút).

2 rozličné situácie

Krajina príjazdu má dve rozličné situácie. Prvá situácia je, keď vodič dojazdí do cieľovej krajiny a začne čerpať denný (týždenný..) odpočinok. Krajinu príjazdu treba zadať do 15 minút od prepnutia tachografu do režimu Odpočinok (posteľ) a ak treba vybrať kartu z tachografu. Druhá situácia je vtedy, ak vodič prešiel hranice do susedného štátu, ale zastavil na čerpanie bezpečnostnej prestávky. Aj vtedy treba zadať krajinu príjazdu, opäť do 15 minút od zastavenia.

Nie je to jasné? Naučíme ťa!

Ak si chceš byť istý, zastav sa u nás a my ti to radi vysvetlíme
Tel. číslo: 0949 132 427
Tachograf

Ako je to s tými 15 minutami ?

Článok 34 odsek 7 v nariadení 165/2014 je napísané, že začiatok pracovnej zmeny je treba označiť krajinou výjazdu. Je prestávka(odpočinok) začiatkom pracovnej doby? Nie nie je.

Čo to znamená ?

Pre vodiča vozidla to znamená, že na tachografe je znak “práca”. Následne treba zadať krajinu výjazdu.

Preto čo robiť ?

Ak však sa potom znova prepne tachograf do režimu “Odpočinok”, tak má to taký istý účinok ako keby  predchádzajúci krok neurobil.
Vzhľadom na to, že krajiny výjazdu hojne kontrolujú v zahraničí sme zistili, že nemecký BAG má svoj kontrolný program nastavený tak, že ak zadáte krajinu výjazdu, tak ako je uvedené potom vodič prepne na “Odpočinok”, nevadí, ak sa potom auto pohne do 15 minút.
Týchto 15 minút skutočne nie je nikde v legislatíve, je to odoporúčenie na základe našich znalostí s inými kontrolnými programami.

Chcem patriť do skupiny truckerov na facebooku

Skupina na facebooku je vytvorená pre spojenie profesionálnych vodičov, manažérov a majiteľov dopravných firiem. V tejto skupine nájdeš rady, tipy a triky od nás či tvojích kolegov. Je to správne miesto na kladenie otázok či predávanie a kúpu tachografu, či príslušenstva okolo dopravy.

Ľudia pred tebou tiež čítali

Kontaktuj nás alebo prídi

Skús nás kontaktovať online alebo nás navštív a vysvetlíme všetko, čo treba