Skip to content

Krajina výjazdu a príjazdu

Krajina výjazdu a príjazdu a 20€ pokuta za každé nezadanie.

Krajina výjazdu a príjazdu - Nariadenie 165/2014

Zadávať krajinu výjazdu a príjazdu nie je žiadna novinka. Nariadenie 165/2014 v článku 34, odsek 7 striktne ukladá, že vodič je povinný pred začiatkom pracovnej zmeny zadať krajinu výjazdu a na konci krajinu príjazdu.

Krajina výjazdu a príjazdu a začiatok zmeny

Za začiatok zmeny sa považuje jazda alebo iná práca (kladivká). To znamená, že vloženie karty nie je začiatok zmeny. Je preto zbytočné, aby vodič zadával krajinu výjazdu, ak na tachografe je znak odpočinok (posteľ). Ako teda správne zadať krajinu výjazdu? Vložiť kartu do tachografu a zadať dodatok (ak treba). Potom prepnúť tachograf na Inú prácu (kladivká), vojsť do menu tachografu a zadať krajinu výjazdu. Avšak pozor, po zadaní krajiny výjazdu sa musí do 15 minút začať jazda. Inak je krajina výjazdu neplatná. Tak isto upozorňujeme, že ak sa zadá krajina výjazdu (na tachografe je znak kladivká), nesmie sa prepnúť na znak Odpočinok (posteľ).
Podobne to platí aj vtedy, ak mal vodič odpočinok vo vozidle a karta bola vložená cez noc v tachografe. Po skončení odpočinku, ak vodič chce začať jazdiť (teda začať svoju pracovnú zmenu), najprv prepnúť tachograf na Inú prácu, zadať krajinu výjazdu a až potom začať jazdu (do 15 minút).

2 rozličné situácie

Krajina príjazdu má dve rozličné situácie. Prvá situácia je, keď vodič dojazdí do cieľovej krajiny a začne čerpať denný (týždenný..) odpočinok. Krajinu príjazdu treba zadať do 15 minút od prepnutia tachografu do režimu Odpočinok (posteľ) a ak treba, vybrať kartu z tachografu. Druhá situácia je vtedy, ak vodič prešiel hranice do susedného štátu, ale zastavil na čerpanie bezpečnostnej prestávky. Aj vtedy treba zadať krajinu príjazdu, opäť do 15 minút od zastavenia. Orientovanie sa v tomto majú zvládnuté nové tachografy. Môžeš si ich prepojiť s mobilom (čítaj TU) a krajinu výjazdu a príjazdu robia automaticky za teba – čítaj o tom TU.

Nie je to jasné? Naučíme ťa!

Ak si chceš byť istý, zastav sa u nás a my ti to radi vysvetlíme
Tel. číslo: 0949 132 427
Tachograf

Ako je to s tými 15 minútami ?

V článku 34 odseku 7 v nariadení 165/2014 je napísané, že začiatok pracovnej zmeny je treba označiť krajinou výjazdu. Je prestávka (odpočinok) začiatkom pracovnej doby? Nie, nie je.

Čo to znamená ?

Pre vodiča vozidla to znamená, že na tachografe je znak “práca”. Následne treba zadať krajinu výjazdu.

Prečo to robiť ?

Ak sa však tachograf potom znova prepne do režimu “Odpočinok”, má to taký istý účinok ako keby  predchádzajúci krok neurobil.
Vzhľadom na to, že krajiny výjazdu hojne kontrolujú v zahraničí, sme zistili, ako má svoj kontrolný program nastavený nemecký BAG: Ak zadáte krajinu výjazdu tak, ako je uvedené a následne vodič prepne na “Odpočinok”, nevadí, ak sa potom auto pohne do 15 minút.
Týchto 15 minút skutočne nie je nikde v legislatíve, je to odoporúčanie na základe našich znalostí s inými kontrolnými programami.

Chcem patriť do skupiny truckerov na Facebooku

Skupina na Facebooku je vytvorená pre spojenie profesionálnych vodičov, manažérov a majiteľov dopravných firiem. V tejto skupine nájdeš rady, tipy a triky od nás či tvojich kolegov. Je to správne miesto na kladenie otázok či predávanie a kúpu tachografu, či príslušenstva okolo dopravy.

Ľudia pred tebou tiež čítali
aetr

AETR

AETR AETR je európska dohoda zaoberajúca sa prácou posádky vozidla zabezpečujúceho medzinárodnú cestnú dopravu AETR...

Čítať viac

Kontaktuj nás alebo príď osobne

Skús nás kontaktovať online alebo nás navštív a vysvetlíme všetko, čo treba