Skip to content

Servis tachografov

Servis tachografov už nie je čo bolo. Čo teraz?

Servis tachografov - kto to môže robiť?

Servis tachografov a inštaláciu tachografov môžu len registrované dielne alebo výrobcovia vozidiel schválené na tento účel. Firma na montáž, alebo opravu musí byť držiteľom rozhodnutia na opravu a výmenu záznamových zariadení v cestnej doprave.

Kto mi zaplombuje tachograf?

Schválené montážne firmy, dielne alebo výrobcovia vozidiel zaplombujú tachograf po tom, ako si overili, že funguje správne, a najmä takým spôsobom, aby zabezpečili, že žiadne manipulačné zariadenie nemôže neoprávnene zasiahnuť alebo zmeniť zaznamenávané údaje. Pozor na to, že tachograf je potrebné mať označený plombou aj v prípade, že spadáš do zoznamu výnimiek. Zoznam výnimiek pozri TU

Kto zabezpečuje tachograf?

Schválená montážna firma, dielňa alebo výrobca vozidiel dá na plomby, ktoré pripevňuje, špeciálnu značku a v prípade digitálnych tachografov okrem toho zadá aj elektronické bezpečnostné údaje, na základe ktorých sa vykonávajú overovacie kontroly.

Kedy sa môže odstrániť plomba?

Tlačivo o odstráneni plomby nájdeš aj TU (klikni na tu).

Na účely opravy, údržby alebo rekalibrácie tachografu, a to v montážnych firmách alebo dielňach schválených príslušnými orgánmi, alebo na účely kontroly kontrolnými úradníkmi, ktorí boli riadne vyškolení a v prípade potreby aj oprávnení.

Na účely opravy alebo zmeny vozidla, ktorá má vplyv na plombu. V takýchto prípadoch sa vo vozidle uchováva písomné vyhlásenie s uvedením dátumu a času porušenia plomby a dôvodov odstránenia plomby na špeciálnom tlačive – písomnom vyhlásení.

Písomné vyhlásenie o porušení alebo odstránení plomby

Ľudia pred tebou tiež čítali

Máš problém? Poraď sa s nami online.

Navštív nás, pošli nám správu na Facebooku alebo nám zavolaj.