Skip to content

Mýto drahšie o cca 80 % + poplatok za uhlíkovú stopu

Mýto bude drahšie, pribudne poplatok za uhlíkovú stopu, povinná výmena nových tachografov. Čo ďalej?

Mýto môže byť drahšie až o zhruba 80 %

Mýto aktuálne nabieha na nový systém EETS a do prevádzky by sa mal dostať práve na prelome rokov 2023/2024. Aktuálne sa testuje jeho bezchybná prevádzka, a to za účasti 4 gigantov Eurowag, ITIS, Telepass a Toll4Europe. Premiér Ľudovít Ódor a minister dopravy Pavol Lančarič uviedol, že ich čaká pár komplikácií, avšak žiadna z nich nie je tak veľká, aby spustenie neprebehlo v januári 2024.

Následné prechodné obdobie pre dopravcov bude trvať od januára do decembra 2024. Prečo ale môže byť mýto drahšie až o 80 %?

Mýto + poplatok za emisie CO2

Poplatok za uhlíkovú stopu sa premietne v cene mýta

  • Vozidlá sa budú deliť do kategórií podľa emisnej normy. Táto emisná norma sa premietne do ceny mýta.
  • Vozidlá sa budú deliť do maximálne 5 kategórií na základe uhlíkovej stopy = množstvo CO2. Kategória 1 – sú vozidlá na elektrický pohon a ostatné 4 kategórie su vozidlá na spal’ovací pohon.
  • Tieto uhlíkové kategórie však ukrývajú 1 háčik. Aj vozidlo kúpené v roku 2023 na spaľovací pohon sa pravdepodobne ocitne v kategórii 5 = náklady na mýto mu stúpnu o cca 80 %.
  • Do uhlíkových kategórií bude povinnosť sa registrovať – ak dopravca auto nezaregistruje, automaticky spadá do najhoršej možnej uhlíkovej kategórie – v prípade starších vozidiel je pravdepodobné, že nie je nutné ani vozidlo do uhlíkovej stopy registrovať.
  • Ceny za dopravu výrazne vzrastú, čo sa na Slovensku opät premietne do rastúcej inflácie.
  • Dopravca nemusí mať dostatok času na komunikáciu a prispôsobenie cien so svojimi klientami + ekonomicky sa na situáciu nachystať.
  • Dopravca v prípade časovej tiesne by mal mať zľavy podľa množstva prejazdených kilometrov.

Jednotný informačný systém pre evidenciu vozidiel

Bude zavedený jednotný informačný systém pre dopravcov na Slovensku, ktorý bude povinný, aby riaďaci manažment dopravného podniku viedol evidenciu vozidiel vozového parku – povinný.

Zahraniční vodiči a práca u nás

Štatistiky hovoria jasne. 12 tisíc chýbajúcich vodičov sa hľadá v zahraničí. Zahraničný vodič zotrvá podl’a dostupných slovenských dát približne 4 mesiace. Z tohto pohľadu je zahraničný vodič pre dopravný podnik aj pre slovenskú legislatívu len administratívnym zaťažením bez širšieho prínosu.

Problém s vodičmi

Len 1/5 vodičských oprávnení sú úspešné ukončené skúškou bez ďalšieho pokračovania. Títo šoféri disponujú iba vodičákom bez KKV karty a karty vodiča do tachografu alebo odchádzajú jazdiť mimo Slovenska.

Nehodovosť má klesajúci trend - vedie však Prešovský kraj

Podľa dostupných dát nám nehodovosť v doprave klesá. “Vítazom” však stále zostáva Prešovský kraj. Tieto štatistiky môžu klamať z dôvodu, že Prešovský kraj je jeden z najväčších krajov Slovenska. Nižšiu nehodovosť môžeme pripisovať aj prísnejším kontrolám na dodržiavanie doby jázd a stále múdrejším tachografom (pozor na nové povinné tachografy od roku 2025).

Zvýšené váhové limity pre nákladne autá

Chystá sa novela zákona o maximálnych limitoch pre nákladné vozidlá. Komu za to ďakovať? Elektro a hydro truckom.

Nové tachografy 2025

Povinná výmena pre všetky vozidlá

Nové tachografy VDO DTCO 4.1 a STONERIDGE SE500 GEN2 sú novinkou na trhu a predstavujú vylepšenú verziu staršieho modelu tachografov SMART GEN1. Povinná výmena všetkých tachografov za novú generáciu smart tachografov vychádza na 18. augusta 2025. Táto výmena platí pre vozidlá, ktoré vykonávajú medzinárodnú dopravu. Vozidlá, ktoré nebudú vybavené tachografom SMART2 GEN2, nemôžu ísť autom do zahraničia. Platí to pre vozidlá nad 3,5t. 

Vaše vozidlo, ktoré bolo vyrobené pred júnom 2023, pravdepodobne nespĺňa podmienky na medzinárodnú dopravu a podlieha výmene tachografu za SMART2. Stačí nám zavolať a my to preveríme.

Pri týchto výmenách vám budeme nápomocní, tachografy môžete u nás objednať a pri ďalšej periodickej kontrole tachografu, tachograf vymeníme za najnovší. Taktiež je možné tachografy u nás len predobjednať alebo len prísť na výmenu a montáž.

– Viac info o tejto téme  TU a TU aj TU

Ľudia ďalej pokračovali na tieto články

Nový tachograf – predobjednávky

Nový tachograf – predobjednávky

Nový tachograf – objednávky Predobjednávkou tachografu si zaručíš pokračovanie v doprave – ako na to? Vypočítať si cenu sám Nové…

Nové tachografy vedia rozprávať! Začínajú hromadné výpovede šoférov?

Nové tachografy vedia rozprávať! Začínajú hromadné výpovede šoférov?

Nové tachografy vedia rozprávať! Môžu nové tachografy spôsobiť hromadné výpovede? Alebo práve naopak? Objednať sa na montáž Pred objednávky nových…

Výmeny tachografov, dôležité dátumy a rok zmien je tu! Je to dôvod výpovedí šoférov?

Výmeny tachografov, dôležité dátumy a rok zmien je tu! Je to dôvod výpovedí šoférov?

Výmeny tachografov a dôležité dátumy pre rok 2023 a ďalej! Zvládneme to? Potrebujem overiť tachograf Výmeny tachografov a dôležité dátumy.…

Potrebuješ overenie tachografu alebo STK?

Ak potrebuješ certifikát o obmedzovači rýchlosti na STK alebo rovno celé overenie, kontaktuj nás.
Tel. číslo: 0949 132 427
Tachograf

Konzultuj s nami výmenu nového tachografu

Daj s nami reč a nájdeme spoločnú cestu